Summary of the key infrastructure business in Parliament - Monday 8 September to Friday 12 September
Commons Chamber
Monday 8 September
2.30pm:Communities and local government questions
Adjournment debate: Role of the international mining industry in economic development (Eric Joyce, Lab, Falkirk)
Tuesday 9 September
High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: Motions
Wednesday 10 September
12 noon: Prime minister questions
Thursday 11 September
Backbench business debates: Carbon taxes and energy-intensive industries (Alex Cunningham, Lab, Stockton North),
Adjournment debate on flood protection in West Kent (Sir John Stanley, Con, Tonbridge and Malling)
Friday 12 September
9.30am:Second reading of private members bills:
- Household Safety (Carbon Monoxide Detectors) Bill
- Pavement Parking Bill
- Protective Headgear for Cyclists Aged Fourteen Years and Under (Research) Bill
- Amenity Land (Adoption by Local Authorities) Bill
- Energy (Buildings and Reduction of Fuel Use) Bill
Westminster Hall (To be held in committee room 10 during September 2014)
Tuesday 9 September
11.00am – 11.30am: Role of the Health and Safety Executive in asbestos removal (Steve Rotheram, Lab, Liverpool Walton)
4.00pm – 4.30pm: Rollout of superfast broadband in urban areas (Mark Field, Con, Cities of London and Westminster)
High Speed Rail (London-West Midlands) Bill Committee
Monday 8 September (2.00pm and 7.00pm, room 5): Witnesses: Lionbrook Nominee (Network Park) No 1 Ltd and Lionbrook Nominee (Network Park) No 2 and CBRE UK Property Fund LP and Ghanim International (UK) Limited; TNT UK Limited
Tuesday 9 September (9.30am and 2.00pm, room 5): Witnesses: KPI I Sarl and Cemex UK Operations Ltd; National Express Group Plc
Wednesday 10 September (9.30pm and 2pm, room 5): Witness(es): Dean O'Reilly and Hansteen UK Industrial Property Nominee Ltd and Hansteen UK Industrial Property Nominee No 2 Ltd; Prologis UK CCLV Sarl
Public Accounts Committee
Monday 8 September
3.15pm, room 15: Contract management across the Ministry of Justice and the Home Office
Witnesses: Rupert Soames, group chief executive, Serco, James Thorburn, managing director for home affairs, Serco, Peter Neden, regional president UK and Ireland, G4S and Jean-Pierre Taillon, managing director, UK Government Services, G4S; Dame Ursula Brennan, permanent secretary, Ministry of Justice, Ann Beasley, director general of finance, Ministry of Justice, Mark Sedwill, permanent secretary, Home Office and Mike Parsons, chief operating officer, Home Office
Communities and Local Government Committee
Monday 8 September
4.15pm, Wilson room: Operation of the national planning policy framework
Witnesses: Neil Sinden, director of policy and campaigns, Campaign to Protect Rural England and Nicola Walker, director of business environment, Confederation of British Industry
Business, Innovation and Skills Committee
Tuesday 9 September (9.30am, room 6)
Business-university collaboration. Witnesses: Dr Malcolm Skingle, director, academic liaison, GlaxoSmithKline, Professor Paul Beasley, head of R and D, Siemens and Henner Wapenhans, head of technology strategy, Rolls Royce
Energy and Climate Change Committee
Tuesday 9 September (9.30am, Grimond room)
Network costs: Witnesses: Phil Jones, CEO, Northern Power Grid, Tony Glover, director of policy, Energy Networks Association and Jeremy Nicholson, director, Energy Intensive Users Group ; Graham Edwards, CEO, Wales & West Utilities, John Pettigrew, executive director, National Grid and Frank Mitchell, CEO SP Energy Networks
Environmental Audit Committee
Wednesday 10 September (2.15pm, Thatcher room)
Action on air quality. Witnesses: Boris Johnson, Mayor of London and Matthew Pencharz, senior advisor, environment and energy, Greater London Authority; Councillor Jack Scott, Sheffield City Council
Environment, Food and Rural Affairs Commitee
Wednesday 10 September (3.00pm, room 15)
Defra's responsibility for fracking: Witness: Elizabeth Truss, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs and Dr Paul Leinster, chief executive, Environment Agency
Communities and Local Government Committee
Wednesday 10 September (4.30pm, Wilson room)
Operation of the national planning policy framework: Witnesses: Councillor Matthew Barber, leader, Vale of White Horse District Council, Councillor James Murray, executive member for housing and development, London Borough of Islington and Councillor Hazel Simmons, leader, Luton Borough Council
Other committees
Monday 8 September (4.30pm, room 1)
Second Delegated Legislation Committee. Draft Road Safety (Financial Penalty Deposit) (Appropriate Amount) (Amendment) (No. 2) Order 2014
All Party Parliamentary Groups
APPG ON RAIL IN WALES. AGM.
Tuesday 9 September 15:00 Rm N, Portcullis House
“Heart of Wales Line: Improved services and local management.” The Heart of Wales Line Forum has embarked on exciting work intended to deliver significant and innovative recommendations on the way the route is run and managed post 2018. Both Welsh Government and the DfT Franchising Director are in support of the work. The meeting will be an opportunity for Parliamentarians to learn more about the project. David Edwards from the Heart of Wales line will attend, and be accompanied by the Chairman, Cllr Mansel Williams
APPG FOR BIODIVERSITY
Thursday 11 September 10:00 - CR17
“Ecological Capacity in Local Planning Authorities: Current trends, statutory responsibilities and the risks and challenges ahead.” Guest speakers; Mike Oxford, ALGE. Penny Simpson, Freeths LLP. John Harrison, ex Shropshire CC. Ryan Mellor, UK&I. Murray Davidson, Hastings BC)